اصول ست کردن رنگ لباس
ارسال شده در دسته‌بندی نشده

اصول ست کردن رنگ

اصول ست کردن رنگ لباس
ست کردن

اصول ست کردن رنگ لباس: ست کردن رنگ ها با یکدیگر از جمله کارهایی است که از زمان خرید هر لباس، کفش، کیف و یا حتی روسری با آن درگیریم تا زمانی که برای هر مهمانی یا قراری که داریم و می خواهیم در نظر دیگران شیک پوش به نظر بیاییم.

زیاد پیش آمده که نحوه رنگ بندی وسایل دیگران بسیار توجه ما را جلب نموده اما دلیل آن را نمی دانیم. اما اگر راه و روش ست کردن رنگ ها را بدانیم خودمان نیز جزو همان افراد دسته بندی می شویم.

ست کردن رنگ ها با یکدیگر قوانین کلی و بسیار ساده ای دارند که بعد از فهمیدن آن ها دیگر نیازی به نگرانی برای ظاهر خود نخواهیم داشت.

چرخه رنگ

قبل از هر چیز با توضیح چرخه رنگ مطلب خود را آغاز می کنیم.

چرخه رنگ برای ما راحت تر مشخص می کند چه رنگ ها با یکدیگر زیباتر جلوه می کنند.

تاریخچه ابداع اولین چرخه رنگ بر می گرده به تحقیقات سر آیزاک نیوتن روی نور سفید و تجزیه نور با منشور.بر اساس چرخه رنگ سنتی که در دوران مدرسه یادگرفتیم، قرمز، زرد و آبی رنگ های اصلی هستند که با ترکیب دو به دوی اون ها رنگ های ثانویه یعنی نارنجی، سبز و بنفش به دست می آیند. اگر هر کدام از رنگ های ثانویه را با یک رنگ اصلی ترکیب کنیم، رنگ هایی نظیر سبز-آبی، زرد-سبز و … به دست می آیند که در دسته سوم یا رنگ های ثالث قرار می گیرند.

چرخه رنگ

هارمونی رنگ ها

هر چه رنگ‌ها ساده‌تر باشند هارمونی آن‌ها واضح تر است. آزمایش‌ها و تجربیات متفاوت نشان می‌دهد که افراد نسبت به هماهنگی یا عدم هماهنگی رنگ‌ها نقطه نظرهای متفاوتی دارند اغلب در نظر مردم رنگ‌های هماهنگ آن‌هایی هستند که از یک خانواده باشند یا در عین تنوع با جلوه یکسانی خودنمایی کنند یا رنگ‌هایی که بدون تضاد در مجاور هم قرار بگیرند. به‌طور کلی عنوان هارمونی یا عدم هارمونی فقط در رابطه با احساس انسان است که به صورت مطلوب بودن یا نبودن و جذاب بودن یا نبودن مطرح می‌گردد. تمام این‌ها از یک ارزیابی مشخصی است. هارمونی یعنی تعادل و توازن بین قدرت‌های رنگی. مثلاً اگر ما برای مدتی به یک مربع قرمز خیره شویم و سپس چشم را ببندیم یک پس تصویر که به صورت مربع سبز رنگ است در نظرمان ظاهر می-شود و بر عکس اگر به مربع سبز رنگ نگاه کنیم بعد از مدتی که چشم بسته شود. مربع قرمز رنگ در چشم ظاهر می-شود. در چشم انسان همیشه رنگ‌های مکمل رنگ نخستین ظاهر می‌شود. این عکس‌العمل فیزیکی نسبت به رنگ‌ها جست وجویی برای ایجاد توازن و تعادل است. رنگ‌های مکمل یکی از پایه‌ها و اصول هارمونی هستند.

به طور کلی شش دسته ترکیب رنگ هماهنگ (هارمونی) وجود داره:

هارمونی رنگ ها

   1. تک رنگ (Monochromatic)

به خاطر سپردن این دسته از سایر دسته ها ساده تر است چرا که در این هارمونی تنها از یک رنگ با غلظت (Saturation) و یا تیرگی و روشنی (Value) مختلف استفاده می شود.

در این مدل تمام ظاهر فرد متشکل از تنها یک رنگ است. البته ایجاد چنین ترکیبی کار چندان آسانی نیست. نکته مهمی که درباره استایل تک رنگ وجود دارد این است که این ظاهر پذیرفته شده است و دیگر به نظر دیگران عجیب نمیرسد.

لباس تک رنگ

  2. رنگ های مشابه (Analogous)

هارمونی های مشابه شامل رنگ هایی می شن که در چرخه رنگ در همسایگی هم دیگه قرار دارند.چون این رنگ‌ها به هم نزدیکند، چشم‌نوازترند. بهتر است برای ست کردن رنگ‌های مشابه، بیش از سه رنگ را استفاده نکنید.

ست رنگ مشابه

  3. ترکیب مثلثی (Triadic)

این ترکیب از سه رنگ تشکیل می شود که در چرخه رنگ با فاصله یکسان از هم قرار دارند. به عبارت دیگر اگر سه نقطه از چرخه را به شکل یک مثلث متساوی الاضلاع به هم وصل کنیم، به ترکیب مثلثی دست می یابیم.

در اخاب رنگ از ترکیب مثلثی باید بسیار دقت کنیم. زیرا در صورت استفاده کم یا زیاد از هر کدام از رنگ ها ظاهر نامطلوبی را برای خود ایجاد نموده ایم.

ترکیب مثلثی رنگ لباس

  4. رنگ های مکمل (Complimentary)

احتمالاً تا به حال درمورد رنگ های مکمل یه چیزهایی شنیدید چون این هارمونی بسیار خیلی محبوب و پرکاربرد است. رنگ هایی که در چرخه رنگ درست مقابل هم قرار دارند رو به اصطلاح رنگ های مکمل می نامند. این رنگ ها به طور ذاتی با هم جور هستند و تماشای این ترکیب بسیار خوشایند به چشم می یاد.

به کاربردن مقدار مساوی از هر دو رنگ اشتباه متداولیه که اغلب موقع استفاده از رنگ های مکمل برای ست کردن رنگ استایل خود به کار می برند.. بهتر است یکی از رنگ ها را (معمولاً رنگ سرد ولی محدودیتی وجود ندارد) به عنوان رنگ اصلی ظاهر خود استفاده کنید و با رنگ دیگر با استفاده از کیف، کفش و یا جواهرات خود جلوه دهید.

ست رنگ های مکمل

  5. رنگ های مکمل ناپیوسته (Split Complimentary)

این هارمونی مشابه هارمونی قبلی یعنی رنگ های مکمله. وقتی احساس می کنید که دو رنگ برای ظاهرتان  کافی نیست می انید از ترکیب رنگ های مکمل ناپیوسته استفاده کنید. به این صورت که به جای یکی از رنگ های مکمل دو رنگ همسایه آن در چرخه رنگ را انتخاب می کنیم. 

ست رنگ مکمل

  6. رنگ های مکمل دوگانه (Double Complementary)

این هارمونی هم به رنگ های مکمل بسیار شباهت دارد. تنها تفاوت آن با مکمل در این است که در ظاهر خود   به جای یک جفت رنگ، دو جفت رنگ مکمل استفاده می کنیم. فرقی نمی کن این دو جفت رنگ در کجای چرخه رنگ قرار داشته باشند فقط باید دقت کنیم موقع به کاربردن این چهار رنگ برای خود ظاهر بسیار شلوغی درست نکنیم.

ست رنگ مکمل دوگانه

   راهنمایی انتخاب رنگ لباس

تا اینجا اصول کلی ست کردن رنگ های مختلف را توضیح دادیم. بهتر است برای درک بهتر از چند مثال برای ترکیب بندی رنگ لباس ها استفاده کنیم.

     لباس سبز با چه رنگی ست می شود؟

لباس سبز قابل ست شدن با رنگ هایی مثل زرد، طوسی، مشکی و خردلی است کنید اما بهترین ترکیب سبز و لیمویی است.

ست لباس سبز

     لباس بنفش با چه رنگی ست می شود؟

لباس بنفش قابل ست شدن با رنگ های صورتی، یاسی، طوسی، طلایی و زرد است.

ست لباس بنفش

     لباس زرد با چه رنگی ست می شود؟

لباس هایی که زرد رنگ هستند را باید با رنگ ها سرمه ای، بنفش، قرمز و مشکی هماهنگ کنید.

ست لباس زرد

    لباس سفید با چه رنگی ست می شود؟

لباس های سفید رنگ را با هر رنگی که دوست داشته باشید میتوانید ست کنید اما بهترین رنگ ها قرمز، مشکی، کاربنی، جگری و لیمویی هستند.

ست لباس سفید

    لباس قهوه ای با چه رنگی ست می شود؟

لباس های قهوه ای را با رنگ های کرمی، بژ، خردلی و مشکی میتوانید ست کنید اما بهترین ترکیب همان کرم و قهوه ای است.

ست لباس قهوه ای

    لباس صورتی با چه رنگی ست می شود؟

اگر نمیدانید لباس صورتی را با چه رنگی ست کنید بهتر است آن را با سفید، طوسی، آبی فیروزه ای و قرمز هماهنگ کنید.

ست لباس صورتی

مقالات

مقاله رنگ سال 2020 چرا انتخاب شده مقاله پیشنهادی قبل از خواندن ادامه مطلب است.

لباس آبی با چه رنگی ست می شود؟

پس از صحبت درباره ست کردن انواع رنگ ها برای لباس سراغ رنگ سال آبی کلاسیک می رویم. ست کردن لباس برای این رنگ بسیار ساده و جلوه بی نظیری دارد. برای این رنگ می توانید بدون هیچ نگرانی از انواع هارمونی ها استفاده نمایید.

آبی جز دسته رنگ‌های سرد است و آرامش بسیار زیادی دارد. فرقی ندارد برای یک مراسم خاص و مجلسی می‌خواهید آماده شوید یا می‌خواهید یک استایل روزمره برای خود ایجاد کنید، رنگ آبی می‌تواند به عنوان یک رنگ کلاسیک و اسپرت مناسب باشد. این رنگ قابلیت ترکیب پذیری بسیار بالایی دارد از این رو شما می‌توانید برای ست لباس آبی خود از رنگ‌هایی مانند بنفش، سبز آبی، زرد، سبز، صورتی و … نیز استفاده کرد.

ست لباس رنگ آبی
رنگ سال 2020
لباس سال 99
رنگ لباس سال 1399
ست لباس سال 99
رنگ سال 99
ست لباس 2020

استفاده از ست رنگ های زیر نیز جهت ست کردن رنگ لباس خود با رنگ سال 2020 توصیه کارادوز به شماست.

ست رنگ سال 2020

امیدواریم از مطلب امروز، درباره ست کردن رنگ لباس ها راضی بوده باشید.

در آخر فراموش نکنید که هنگام ست کردن رنگ لباس به خودتان اعتماد کنید. اگر یک ترکیب رنگی در نظر دارید که در هیچ یک از چارچوب های گفته شده قرار نگرفته هیچ اشکالی ندارد. چرخه رنگ و هارمونی رنگ ها تنها به عنوان راهنما عمل می کنند. این شما هستید که می توانید بهترین رنگ را برای ست کردن لباس های خود انتخاب نمایید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه مورد نظر را بنویسید و Enter بزنید

سبد خرید
}catch (ex){}