انواع کلاه
ارسال شده در خریدمُـــد

انواع کلاه

انواع کلاه
انواع مختلف کلاه رایج در دنیا

انواع کلاه: کلاه یکی از اکسسوری های استفاده شده توسط خانم ها و آقایون می باشد که هر کس بنا به سلیقه خود می تواند از آن استفاده نماید.

یکی از مسائلی که باید درمورد پوشیدنی ها بدانیم، انواع مختلف آن است. تا امروز به بررسی انواع مختلف:

پرداخته ایم. امروز به بررسی انواع کلاه پرداخته و نمونه های مختلف آن را بررسی می نماییم.

کلاه نوعی از پوشاک است که بر سر گذاشته می شود. از انواع مختلف آن می توان به دلایل دینی، نظامی، ایمنی و محافظت و یا مد استفاده نمود. در گذشته انواع مختلف کلاه جایگاه اجتماعی افراد جامعه را نشان می داده است.

انواع مختلف کلاه

 1.   کلاه بیسبال (Baseball Cap)

سابقه استفاده از کلاه بیسبال در دنیا به اواخر قرن 20 میلادی بر می گردد. در ابتدا استفاده از این کلاه در بین عموم مردم مرسوم نبود. بیشتر ورزشکاران و طرفداران آن ها از این نوع کلاع استفاده می نمودند. این نوع کلاه پس از رواج یافتن در بین مردم جزیی از ترندهای همیشگی در بین مردم دنیا و جهان بوده است. البته که در ابتدا در پشت کلاه بند اندازه گیری وجود نداشت و نقاب جلویی کلاه نیز کوتاه تر از نقاب فعلی بوده است.

کلاه کپ

 2.  کلاه ملوانی (Sailor)

اوج محبوبیت این کلاه تابستانی در قرن 19 و اوایل قرن 20 میلادی بوده است. شنل یکی از افرادی بوده که استفاده از این کلاه را برای زنان به شدت رواج میداد. این کلاه جزئی از یونیفرم نیروی دریایی انگلیس برای مردان بوده است و شاید علت اصلی رواج یافتن این نوع کلاه با نام کلاه ملوانی نیز استفاده نیروی دریایی از آن بوده است. بانوانی که برای تکمیل ظاهر خود از کلاه ملوانی استفاده می نمایند اغلب کلاه را مزین به تور و یا روبان همرنگ با لباس خود می نمایند.

کلاه ملوانی

 3.  کلاه چولو (Chullo)

استفاده از این کلاه ابتدا بین ساکنین کوه های سرد آند رواج یافته است. این کلاه بافتنی از گوش ها و سر در مقابل سرما به خوبی محافظت می نماید و برای کودکان با سنین کم بسیار مناسب است.

کلاه گوشی

 4.  کلاه بافتنی (Knit)

استفاده از این کلاه در همه جای دنیا از دیرباز در بین مردم رواج داشته است. این کلاه از زمان پیدایش اولین کلاف های بافتنی تا امروز وجود داشته و هنوز هم از لیست کلاه های پرطرفدار موجود در دنیا کنار نرفته است.

کلاه بافتنی

 5. کلاه نیوزبوی (NewsBoy)

این کلاه از اواخر قرن 19 میلادی در آمریکای شمالی و اروپا رواج یافت. به این کلاه، کلاه گتسبی نیز گفته می شود. در ایام قدیم این کلاه بیشتر در بین طبقه ضعیف جامعه برای استفاده روزمره و در طبقه مرفه جامعه جهت انجام فعالیت های ورزشی استفاده می شد. از شروع سال 2000 میلادی استفاده از این کلاه بین بانوان نیز رواج یافت.

کلاه نیوزبوی

 6. کلاه تخت (Flat)

این کلاه در دهه 19 در بین پسربچه ها و مردان محبوب بوده است. این نوع کلاه در ایران بیشتر برای افراد مسن استفاده می شود اما برخلاف ایران استفاده از این کلاه در کشورهای اروپایی و آمریکا در بین جوانان بسیار پرطرفدار است.

کلاه تخت

 7. کلاه بلند (Top Hat)

استفاده از این کلاه از قرن 18 تا اواسط قرن 20 بسیار رایج بوده است. این کلاه به دلیل رواج داشتن در بین ثروتمندان، اغلب از نخ ابریشم تولید می گردید. پس از استفاده از این کلاه توسط لوییس کمته برای شعبده بازی و بیرون کشیدن خرگوش از آن کلاه بلند، به کلاه خرگوشی نیز معروف شد.

کلاه خرگوشی

 8. کلاه فدورا (Fedora)

دلیل محبوبیت این کلاه، تئاتری در قرن 18 میلادی با همین نام است. از این کلاه در دوره های متفاوت، گروه های مختلفی استفاده می نمودند. در دوره ای نماد زنان فعال حقوق زن. در دوره ای نماد گانگستر ها و در ایران بیشتر در زمان پهلوی استفاده از این نوع کلاه رواج داشته است.

کلاه فدورا

 9. کلاه بولر (Bowler)

جنس این کلاه بیشتر از نمد است. این کلاه در قرن 19 میلادی بیشتر در بین طبقه کارمند جامعه مورد استفاده بوده است. استفاده از این کلاه توسط هنرمندانی چون چارلی چاپلین و لورل و هاردی در محبوبیت زیاد این کلاه بی تأثیر نبوده است.

کلاه بولر

 10. کلاه هامبورگ (Hamburg)

نام این کلاه از شهری که استفاده از آن رواج پیدا کرده، نشأت می گیرد. هامبورگ آلمان اولین شهری بوده که از این کلاه استفاده می کرده اند. بدنه کلاه بسیار سفت ساخته می شود و مناسب مراسمات رسمی است. استفاده از این کلاه پس از دیده شدن آن در فیلم پدرخوانده بسیار در بین مردم رواج یافت.

کلاه هامبورگ

 11. کلاه بالاکلاوا (Balaclava)

کلاهی بافتنی که سروگردن و قسمتی از  صورت را می پوشاند با نام کلاه بالاکلاوا و یا کلاه اسکی ماسک شناخته می شود. این کلاه بیشتر برای سربازان جنگی در مناطق سرد و یا افرادی که نمی خواستند چهره آن ها شناخته شود کاربرد داشته است. از اواسط قرن 18 میلادی استفاده از این کلاه در بین مردم عادی نیز رواج یافت.

کلاه اسکی ماسک

 12. کلاه پاناما (Panama)

کلاه حصیری که حاصل دست مردم اکوادور است. دارای وزن بسیار سبکی بوده و بیشتر در فصل تابستان مورد استتفاده قرار می گیرد. دلیل نامگذاری این کلاه به نام پاناما ارسال این کلاه از طریق کانال پاناما به سراسر دنیا توسط مانوئل آلفارو بوده است.

کلاه پاناما

 13. کلاه کابوی (Cowboy)

شاید با شنیدن نام کلاه کابوی به این فکر کنید که استفاده از این کلاه در ابتدا در بین گاچرانان رواج داشته است. اما ایده اولیه استفاده از این کلاه در ذهن سواران مغول در قرن 13 شکل گرفته است. امروزه از این کلاه بیشتر برای محافظت از گرما، نور خورشید و سرما استفاده می گردد. طرفداران استایل وسترن نیز از این کلاه به عنوان جزء جدانشدنی ظاهر خود نام می برند.

کلاه کابوی

 14. کلاه برت (Beret)

استفاده از این کلاه در ابتدا در کشورهای فرانسه و اسپانیا رواج داشته است ولی رفته رفته در بین تمام مردم با سبک های مختلف رواج پیدا کرده است. این کلاه به نوعی نماد روشن فکری و سبک هنری نیز به شمار می رود.

به نظر شما استفاده از کدام یک از انواع کلاه های رایج در دنیا، در ایران بیشتر رواج دارد؟

مقالات

مقاله شخصیت شناسی از طریق کیف مقاله پیشنهادی پس از خواندن این مطلب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه مورد نظر را بنویسید و Enter بزنید

سبد خرید
}catch (ex){}