رنگ سال 2020
ارسال شده در خریدمُـــد

رنگ سال 2020

رنگ سال 2020
رنگ سال 2020 چیست؟

رنگ سال 2020 – 99 معرفی شد. اما تا حالا به این فکر کردید که رنگی که هر سال به عنوان رنگ سال معرفی می شود و اکثر جامعه از آن رنگ برای خرید های خود استفاده می کنند چطور انتخاب می شود؟

بهتر است قبل از معرفی رنگ سال 2020 کمی درباره نحوه انتخاب این رنگ توضیح دهیم.

“رنگ منتخب هر سال توسط کمپانی پنتون انتخاب می شود.”

انتخاب رنگ سال

 تاریخچه کمپانی

کمپانی پنتون (Pantone)، به معنی “همه رنگ” کمپانی است که کارش را با یک شیمی دان پاره وقت شروع کرده و همان شیمی دان شرکت شرکت m&j Levine را از برادران لوین خریداری و به نام موسسه پنتون ثبت کرد.

شرکت با تبلیغ در هفته‌های مد نیویورک برای خود، شهرتی کسب کرد. سپس پای هدایا و اشیای با برند و مارک پنتون به میان آمد و پس از آن فروشگاه‌ها و بوتیک‌هایی با این برند، پا گرفتند. حتی کافه‌تریایی در موناکو تأسیس شد که اغذیه را بر اساس رنگ، به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کرد. این کالاها یا اغذیه البته واقعا توسط خود پنتون تولید نمی‌شدند، اما تحت مجوز و لیسانس این شرکت تولید و توزیع می‌شدند.

شاید زمانی که لورنس شیمی دان، شرکت را از برادران لوین خرید، فکرش را نمی کرد که روزی شرکت ایکس‌رایت، شرکت عرضه‌کننده ابزارها و نرم‌افزارهای اندازه‌گیری رنگ، شرکت پنتون را به قیمتی معادل ۱۸۰ میلیون دلار، خریداری کند!

   زمینه فعالیت

یکی از مشکلاتی که مردم در زمینه چاپ و انتخاب رنگ داشتند این بود که هر کس رنگ را به نوعی می دید و بعد از چاپ رنگی که روی برگه بود متفاوت از چیزی بود که می خواست!

یکی از کارهایی که شرکت پنتون انجام داد ایجاد سیستم جدیدی برای تطبیق درست رنگ هاست تا مشکلات مربوط به رنگ دقیق را برای صنایع حساس به رنگ مانند گرافیک، چاپ، نقاشی، فشن و … حل کند. طبق این سیستم به هر رنگ عددی اختصاص داده می‌شد؛ تا مردم برای انتخاب دقیق رنگ دچار اشتباه نشوند.

   رنگ سال چگونه انتخاب می شود؟

تیم کارشناسان انتخاب رنگ این کمپانی متشکل از ۲۰ نفر است
که طی ۹ ماه تحقیقات, قبل از شروع سال جدید رنگ سال بعدی را پیشنهاد دهند.

دوبار در سال، در ماه می و نوامبر، شرکت پنتون میزبان جلسه ای مخفی با حضور نمایندگان گروه های استاندارهای رنگ از سراسر جهان است.

این جلسه در اتاقی با دیوارها و وسایل با رنگ سفید مطلق برگزار می شود. به طوری که هیچ رنگی وجود نداشته باشد تا ایده ای را تلقین کند. سپس هر کدام از این کارشناسان اشیایی که رنگ های الهام بخش دارند را به سایر همکاران نشان می دهند و پس از دور روز بحث و گفت و گو، رنگ سال با همفکری نمایندگان پنتون و دیگر نمایندگان انتخاب می شود. معاون مدیریت رنگ پنتون در این مورد می گوید:

“رنگ سال پنتون پیشروترین رنگ هر سال از منظر طراحان و انعکاسی است از آنچه جهان در سال پیش رو بیش از هر چیز به آن نیاز دارد.”

از جمله معیار های انتخاب رنگ توسط شرکت پنتون, رویداد های اخیر آن زمان برای ایجاد یک زبان بین المللی و ایجاد صلح جهانی است.
مانند: صنعت سرگرمی, هنرمندان, مد و فشن, فناوری و موارد دیگر.

کارشناسان پنتون سعی می کنند با توجه به اتفاقات و خواسته های مردم جهان رنگی را انتخاب کنند.

   انتخاب رنگ سال

کمپانی پنتون از سال 2000 شروع به معرفی رنگ سال کرد که مورد توجه بسیاری از افراد شد.

با هم به بررسی رنگ های انتخابی پنتون می پردازیم:

    رنگ سال 2000

شرکت پنتون رنگ cerulean را برای 2000 انتخاب کرد؛ رنگی بین نیلی و آبی آسمانی؛ همان آبی نیلگون.

رنگ سال 2000

    رنگ سال 2001

fuchsia rose رنگ انتخابی سال 2001 شد. fuchsia گلی است که در زبان فارسی به گل گوشواره‌ای معروف است رنگ گل گوشواره‌ای میان قرمز و صورتی است، مشابه رنگ گل رز.

رنگ سال 2001

    رنگ سال 2002

رنگ انتخابی سال 2002 قرمز واقعی. بدون هیچ توضیح اضافی، یک قرمز یک دست و کامل

رنگ سال 2002

    رنگ سال 2003

آبی آسمانی رنگی بود که برای سال 2003 انتخاب شد. پنتون در سال های اول از رنگ های آبی و قرمز برای رنگ سال بیشتر استفاده می نمود.

رنگ سال 2003

    رنگ سال 2004

Tiger lily یا نارنجی هیپنوتیزم شده رنگ سال 2004 بود.

رنگ سال 2004

    رنگ سال 2005

آبی فیروزه‌ای رنگ سال 2005 بود. به گفتۀ شرکت پنتون این رنگ از رنگ دریا‌ها گرفته شده است.

رنگ سال 2005

    رنگ سال 2006

در سال 2006 پنتون رنگی میان سفید و نقره‌ای را به عنوان رنگ سال انتخاب کرد. دلیل این انتخاب حیوانی به نام سکه دریایی sand dollar بود. این حیوان از شاخه خارپوستان و به صورت پهن و صفحه‌ای شکل هستند.

رنگ سال 2006

    رنگ سال 2007

تند‌ترین رنگ را در میان این سال‌ها سال 2007 داراست شرکت پنتون در این سال رنگ قرمز تند را که از فلفل قرمز گرفته بود برای سال 2007 انتخاب کرد.

رنگ سال 2007

    رنگ سال 2008

رنگ آبی-بنفش رنگ سال 2008 اننخاب‌شد. رنگی مابین رنگ آبی و بنفش انتخاب پنتون برای سال 2008 بود.

رنگ سال 2008

    رنگ سال 2009

میموسا (mimosa) نام رنگ سال 2009 بود رنگی شبیه به آب پرتغال که از رنگ یک نوشیدنی به نام (Mimosa) گرفته شده است.

رنگ سال 2009

    رنگ سال 2010

برای دومین بار رنگ فیروزه ای به عنوان رنگ سال انتخاب شد.

رنگ سال 2010

    رنگ سال 2011

Honeysuckle رنگ سال 2011 بود  این اسم از گیاهی به همین نام می آید که رنگی شبیه به صورتی دارد. در ایران این گیاه با نام پیچ امین‌الدوله شناخته می‌شود. چرا که اولین بار علی خان امین‌الدوله این گیاه را در ایران کاشته است.

    رنگ سال 2012

tangerine tango تانگو نارنگی. شاید فکر می‌کردید نارنجی هیپنوتیزم شده که در سال 2004 به عنوان رنگ آن سال انتخاب شد بدترین عنوان میان این 20 سال برای رنگ سال باشد ولی با دیدن اسم رنگ سال 2012 باید کاملا نظرتان در مورد آن عوض شود. تانگو نارنگی رنگی میان نارنجی و قرمز دارد

رنگ سال 2012

    رنگ سال 2013

بالاخره از خانواده سبزها؛ زمرد در 2013 به عنوان اولین عضو خانواده سبز‌ها به عنوان رنگ انتخابی پنتون انتخاب شد.

رمگ سال 2013

    رنگ سال 2014

پنتون ارکیده درخشان را برای سال 2014 انتخاب کرد.

    رنگ سال 2015

سال 2015 هم مثل سال 2009 از رنگ یک نوشیدنی برای رنگ سال استفاده کرده‌‌اند. Marsala نام رنگ سال 2015 است. رنگی میان قرمز و قهوه‌ای.

رنگ سال 2015

    رنگ سال 2016

دوگانگی در رنگ. پنتون دو رنگ را به عنوان برای سال 2016 انتخاب کرد و نام رز کوارتز و آرامش بر روی آنها گذاشت. تقریبا می شود گفت سبز و آبی کم رنگ کوارتز در کوهی است که با انواع و رنگ‌های مختلف دیده شده است.

رنگ سال 2016

رنگ سال 2017

سبز؛ برای دومین بار. در سال 2017 رنگ سبز به عنوان رنگ‌ سال انتخاب شد که این دومین بار است که رنگی غیر از آبی و قرمز و هم خانواده‌های آن به عنوان رنگ سال شناخته می شود.

رنگ سال 2017

رنگ سال 2018

بنفش فوق العاده (Ulrta Violet) رنگ سال 2018 انتخاب شد. این دومین باری بود که بنفش جزو رنگ های انتخابی پنتون بود.

رنگ سال 2018

    رنگ سال 2019

مرجانی زنده رنگ سال 2019 بود که منعکس کننده گرما و قدرت موجود در صخره‌های مرجانی زیر دریا است که زیبایی و شکوه خاصی دارند و به گفتۀ مؤسسه پنتون، رنگ امسال نمادی از شادی و خوش بینی بوده و عاملی برای برقراری گرما و صمیمیت در بین افراد است.

رنگ سال 2019

    رنگ سال 2020

در آخر به رنگ سال پیش رو می رسیم یعنی رنگ سال 2020.

پنتون رنگ سال 2020 را آبی کلاسیک اعلام کرد.

لوری پرسمن، معاون موسسه رنگ پنتون که رنگ سال 2020 را انتخاب کرد، گفت: این رنگی است که پیش‌بینی می‌کند چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد. این آبی اطمینان بخش، پر از آرامش و اعتماد به نفس است و به راحتی می‌توان با آن ارتباط برقرار کرد.

همچنین پرسمن اعلام کرد که به عقیده موسسه پنتون، این رنگ به خوبی نشانگر، یک اعتماد دو طرفه، راستگویی، استواری و باور داشتن به یکدیگر است. تمام این فاکتورها در این دنیای پراسترس و پرشتاب امروزه مورد نیاز هستند.
این رنگ، برگرفته از هوای گرگ و میش آسمان است. آن را با تاریکی آسمان شب اشتباه نگیرید. آبی کلاسیک رنگی عمیق و تفکر برانگیز است. اما در عین حال خیلی عمیق و رمز آلود هم نیست که باعث سردرگمی شود.
پرِسمَن گفت رنگ امسال با عواطف و اضطراب ما صحبت و آن‌ها را درگیر می‌کند. وقتی شما به غروب خورشید نگاه می‌کنید، روز هنوز تمام نشده است. پس احتمالا فکر می‌کنید که چه اتفاقاتی در ادامه روز برای شما خواهد افتاد؟ به همین دلیل است که می‌گوییم هوای غروب، اطمینان بخش است و در عین حال شما را به فکرهای عمیق فرو نمی‌برد.

رنگ آبی کلاسیک یا به قولی رنگ آبی پررنگ را می توان در اطراف خود زیاد مشاهده نمود.بارزترین این رنگ در عمق آسمان در هنگام غروب یا حتی در آسمان شب دیده می‌شود.
دلیل انتخاب این رنگ طبق برداشت هایی که از سخنان افراد حاضر در پنتون می توان نمود این است که این رنگ به معنای احیای دوباره ایمان و اعتماد به نفسی است که در دنیای فعلی رو به نابودی است.
رنگ آبی برای همه‌ی افراد اعم از زن و مرد، پیر و جوان و حتی کودکان مناسب خواهد بود و با ترکیبی از نیلی بهترین‌ها را به ارمغان خواهد آورد.
آبی کلاسیک به عنوان یک رنگ آرام بخش شناخته می شود که آرامش را به روح انسان هدیه می کند و باعث تمرکز بیشتر او می شود. رنگ آبی کلاسیک منظم، محدود و بی حد و مرز است.

در مقاله های بعدی درباره نحوه ترکیب این رنگ برای انتخاب لباس، کیف و کفش مناسب جهت داشتن یک استایل شیک توضیح می دهیم.

حال که به طور کامل با تاریخچه انتخاب رنگ پنتون آشنا شدید و رنگ سال 2020 را نیز شناختید، زمان آن رسیده که کمی دکور منزل و لوازم داخل کمد خود را تغییر رنگ دهید.

برای انتخاب کیف با رنگ سال 2020 نیز می توانید با کارادوز همراه بوده و سفارشات خود را به صورت ویژه ثبت نمایید.

با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه مورد نظر را بنویسید و Enter بزنید

سبد خرید
}catch (ex){}