تاریخچه چرم
ارسال شده در چرم شناسی

چرم در گذر تاریخ

تاریخچه چرم
 
چرم در گذر #زمان

برای هر کسی که اهل کنجکاوی و سفر در تاریخ باشد مرور آنچه در گذشته رخ داده جذاب است. تاریخچه چرم نیز یکی از همین کنجکاوی هاست.

وقتی حرف از چرم به میان می آید کمتر کسی پیدا می شود که تصویر انسان های نخستین با نیزه هایی بر دست در حالی که لباسی ساده از جنس چرم بر تن دارند در ذهنش نقش نبندد.

تاریخچه چرم

  اگر بخواهیم درباره تاریخچه چرم جستجو کنیم و اینکه اصلا چرم از کجا آمده بهتر است به پنج هزار سال قبل از میلاد و به زمان مصریان سفر کنیم! اگر برای شما عجیب است که چطور در آن زمان مصریان از چرم استفاده می کردند باید بگوییم مصریان  پوست حیوانات را برای تجهیزات نظامی و همچنین ساخت صندلی، زیرانداز و موارد دیگر به کار می بردند.

تجارت چرم

پانصد سال قبل از میلاد بود که یونانیان باستان به فکر خرید و فروش چرم افتادند. در آن زمان بود که که رومیان بعد از نگاهی به این روش افزایش درآمد یونانیان با اضافه کردن چاشنی تقلید سعی در بهره گیری از تجربه آن ها نموده و شروع به استفاده از چرم و گسترش آن کردند. بدون شک زمانی که بقیه مردم در سرتاسر دنیا این روش را دیده و استفاده از آن را در زندگی موثر دانستند آن ها نیز در پی استفاده از چرم در زندگی روزمره خود نموده و این صنعت تا به امروز به این شکل پیشرفت نموده است.

 

چرم در#ایران

در ایران تقریبا از 1500 سال قبل از میلاد از چرم برای انواع لباس و کفش استفاده میشد. اما از 550 سال قبل از میلاد به که ایرانیان به فکر استفاده از چرم در تجهیزات نظامی و لباس های جنگی افتادند. در دست نوشته های ایرانی نیز از چرم و به خصوص چرم گاو و گوسفند استفاده های زیادی میشده تا جایی که طبق روایات اوستا را بر روی دوازده هزار قطعه از پوست گاو نوشته بودند. همچنین نوشته هایی در اورامان کردستان یافت شده و در موزه بریتانیا نگهداری می شود نشان از استفاده از پوست گاو برای نگارش در زمان اشکانیان دارد. در زمان عباسی ها در قلمرو اسلامی از چرم برای ساخت پوستین و قبضه شمشیر و آستر کفش و لباسهای زمستانی همچنین برای افسار و رکاب و مشک و نیز جلدهای چرمی برای کتابها که به صورت ساده ای طلاکوب بودند استفاده می شده. در دوره تیموری از چرم جهت استفاده در کارهای هنری به شدت مورد اهمیت بوده است.

چرم

در سال 1308 شهر تبریز افتخار افتتاح اولین کارخانه چرم ایران را داشت و بعد از تبریز، همدان، تهران و اصفهان نیز وارد این صنعت عظیم شدند. با وجود اینکه تبریز جزو اولین شهرهای تولید چرم مدرن به شمار می رود اما عده زیادی توسعه صنعت چرم مدرن در ایران را مدیون همت همدانیان می دانند. هم اکنون بعد از گذشت 90 سال از افتتاح اولین کارخانه چرم در ایران بیش از هزار کارخانه تولید چرم در کشور با بازارهای صادراتی وجود دارد. خرید محصولات چرمی از جمله کیف نیز یکی از چیزهایی است که به شدت پرطرفدار بوده و به رونق این صنعت کمک شایانی می نماید.

کارخانه چرم تبریز

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه مورد نظر را بنویسید و Enter بزنید

سبد خرید
}catch (ex){}